Dlaczego chamsko?

Pewnego dnia poszedłem na wernisaż wystawy z abstrakcyjnymi pejzażami. Nie skończyłem ani ASP, ani nawet kulturoznawstwa, miałem natomiast epizody pracy na budowach i w fabryce. Lubię obrazy, muzykę, taniec, film i choćbym zapierdalał z łopatą dwanaście godzin na dobę, to dalej będę lubił. Spotkanie przebiegało w rodzinnej atmosferze, co najprawdopodobniej było wynikiem obecności niemal wyłącznie rodziny i znajomych artystki.  Jednym uchem podsłuchiwałem uroczystej przemowy, kiedy nagle uderzyły mnie słowa: „Każdy z nas doskonale zna tę pozycję”. Chodziło o „Prawdy o malarstwie” Derridy, którą miałem okazję kiedyś zlustrować, ale nawet bez niej czułem się w pełni wartościowym odbiorcą chujowych pejzażyków. Towarzystwo wyrzuciło z siebie wymuszony śmiech i wtedy miarka się przebrała. Krótko mówiąc, wkurwiłem się i z dumą wyznałem, że nie znam doskonale tej pozycji. Nie muszę i nikt z was nie musi, a o wszelkich artystycznych wytworach ludzkości nie trzeba debatować pod krawatem i z kieliszkiem wina w dłoni.  Jebać konwenanse.

Jeżeli czytając zamieszczone tutaj teksty, przyjdzie ci do głowy: „To jest zupełnie nieobiektywne”, to masz, kurwa, rację – ten blog jest w stu procentach subiektywny, bo miejsce obiektywnych tekstów jest w encyklopedii.

Panującą tutaj atmosferę można porównać ze sceną z filmu „Oldboy” (oczywiście koreańskiego, a nie gówna z Hollywood), w której Dae-su opowiada przypadkowo napotkanemu samobójcy swoją historię. Chcę wam coś opowiedzieć, ale nie interesuje mnie, co wy macie do opowiedzenia, więc zamiast biadolić, że o „sztuce wysokiej” nie można pisać tak niskimi słowami, lepiej od razu skoczcie z dachu.

Nie wycofam się z żadnej opinii, ale za żadną nie dam się zabić, bo mogę się mylić.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Dlaczego chamsko?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s